- Radial Shaft Seal
- 520.7 mm Shaft Diameter
- 558.8 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 520.7 mm |
| Housing Bore Dia. | 558.8 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 9.723 LB |
| EAN or UPC | 85311900386 |

