- Radial Shaft Seal
- 520.7 mm Shaft Diameter
- 551.703 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 551.703 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Shaft Dia. | 520.7 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 10.056 LB |
| EAN or UPC | 85311134316 |

