- Radial Shaft Seal
- 533.4 mm Shaft Diameter
- 584.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 584.2 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 533.4 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Seal Design | Molded Design |
| Weight | 10.206 LB |
| EAN or UPC | 85311135146 |

