- Radial Shaft Seal
- 533.4 mm Shaft Diameter
- 584.53 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 584.53 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temp Description | w/6 Adjustable Lugs |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 533.4 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Nitrile |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 10.206 LB |
| EAN or UPC | 85311153010 |

