- Radial Shaft Seal
- 210 mm Shaft Diameter
- 250 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Assembled Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 210 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Lip Type | Non-Split |
| Housing Bore Dia. | 250 mm |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 3.221 LB |
| EAN or UPC | 85311885386 |

