- Radial Shaft Seal
- 539.75 mm Shaft Diameter
- 590.55 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 539.75 mm |
| Housing Bore Dia. | 590.55 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 10.286 LB |
| EAN or UPC | 85311135412 |

