- Radial Shaft Seal
- 558.8 mm Shaft Diameter
- 609.93 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Housing Bore Dia. | 609.93 mm |
| Shaft Dia. | 558.8 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 7.008 LB |
| EAN or UPC | 85311136518 |

