- Radial Shaft Seal
- 220 mm Shaft Diameter
- 260 mm Housing Bore Diameter
- 22 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 220 mm |
| Housing Bore Dia. | 260 mm |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 3.586 LB |
| EAN or UPC | 85311178532 |

