- 19.69 in Inner Diameter
- 28.35 in Outer Diameter
- 6.57 in Width
- Brass Cage Material
| Inner Ring Width | 6.57 in, 167 mm |
| Outer Ring Width | 6.57 in, 167 mm |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Rolling Element | Spherical |
| Row Type | 2 |
| O.D. | 28.35 in, 720 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Element Material | Bearing Steel |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| I.D. | 19.69 in, 500 mm |
| Cage Material | Brass |
| Width | 6.57 in, 167 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Internal Clearance | CN |
| Weight | 632.726 LB |
| EAN or UPC | 7316577036346 |

