- Radial Bearing Type
- Tapered Bore Type
- 530 mm Inside Diameter
- 780 mm Outside Diameter
- 185 mm Width
| Bore Type | Tapered Bore |
| Radial Internal Clearance | Group 3 (C3) |
| O.D. | 780 mm |
| I.D. | 530 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Multi |
| Outside Dia. | 780 mm |
| Relubrication Feature | With |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Cage Material | Solid Machined |
| Cage Type | Solid Machined |
| Material | Steel |
| Inside Dia. | 530 mm |
| Weight | 731.934 LB |
| EAN or UPC | 7316570017786 |

