- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 622.3 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Pressure | 15 psi |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 622.3 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Weight | 10.751 LB |
| EAN or UPC | 85311137492 |

