- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137669 |

