- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 635 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Housing Bore Dia. | 635 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS3 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 10.901 LB |
| EAN or UPC | 85311137690 |

