- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 644.525 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Housing Bore Dia. | 644.525 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 11.014 LB |
| EAN or UPC | 85311264501 |

