- 10.24 in Inner Diameter
- 15.75 in Outer Diameter
- 4.09 in Width
- Bearing Steel Cage Material
| Inch/Metric | Metric |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Radial Internal Clearance | C4 |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Multi |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Inner Ring Width | 4.09 in, 104 mm |
| Cage Type | Sheet Metal |
| I.D. | 10.24 in, 260 mm |
| Rolling Element | Spherical |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Internal Clearance | C4 |
| Outer Ring Width | 4.09 in, 104 mm |
| Relubrication Feature | With |
| O.D. | 15.75 in, 400 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Width | 4.09 in, 104 mm |
| Element Material | Bearing Steel |
| Row Type | 2 |
| Weight | 108.247 LB |
| EAN or UPC | 7316571173603 |

