- 13.39 in Inner Diameter
- 20.47 in Outer Diameter
- 5.24 in Width
- Brass Cage Material
applications
- Fans
- Papermaking machines
- Gearboxes
- Crushers
- Vibrating screens
features
- Self-aligning, robust design
- Very high load carrying capacity
- Reduced friction and minimum heat generation
- Excellent performance at high temperatures
compliances
- 0
| Tolerance | Standard |
| Enclosure | Unsealed |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Radial Bearing |
| Outer Ring Width | 5.24 in, 133 mm |
| Rolling Element | Spherical |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Radial Internal Clearance Specification | Clearance Less Than Normal |
| Radial Internal Clearance | C2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Row Type | 2 |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Spherical Radial |
| Element Material | Bearing Steel |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Inner Ring Width | 5.24 in, 133 mm |
| Internal Clearance | C2 |
| Width | 5.24 in, 133 mm |
| I.D. | 340 mm |
| O.D. | 520 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Ring Modification | W26 - Six Lubrication Holes in Inner Ring, W33 - Lubrication Groove & 3 Holes in Outer Ring, Combination of W26 & W33 |
| Weight | 269.846 LB |
| EAN or UPC | 7316576655722 |

