- 15.75 in Inner Diameter
- 23.62 in Outer Diameter
- 5.83 in Width
- Brass Cage Material
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Cage Material | Brass |
| Row Type | 2 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rolling Element | Spherical |
| Width | 5.83 in, 148 mm |
| Element Material | Bearing Steel |
| I.D. | 15.75 in, 400 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Cylindrical |
| Internal Clearance | C3 |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Outer Ring Width | 5.83 in, 148 mm |
| O.D. | 23.62 in, 600 mm |
| Inner Ring Width | 5.83 in, 148 mm |
| Weight | 384.486 LB |
| EAN or UPC | 7316576835353 |

