- 16.54 in Inner Diameter
- 24.41 in Outer Diameter
- 5.91 in Width
- Brass Cage Material
| O.D. | 24.41 in, 620 mm |
| I.D. | 16.54 in, 420 mm |
| Rolling Element | Spherical |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 5.91 in, 150 mm |
| Cage Material | Brass |
| Bore Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 5.91 in, 150 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Element Material | Bearing Steel |
| Row Type | 2 |
| Width | 5.91 in, 150 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Internal Clearance | CN |
| Weight | 399.036 LB |
| EAN or UPC | 7316577036483 |

