- 18.9 in Inner Diameter
- 27.56 in Outer Diameter
- 6.5 in Width
- Brass Cage Material
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 27.56 in, 700 mm |
| Outer Ring Width | 6.5 in, 165 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 6.5 in, 165 mm |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 18.9 in, 480 mm |
| Cage Material | Brass |
| Internal Clearance | CN |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Inner Ring Width | 6.5 in, 165 mm |
| Element Material | Bearing Steel |
| Row Type | 2 |
| Rolling Element | Spherical |
| Weight | 517.865 LB |
| EAN or UPC | 7316572835333 |

