- Radial Shaft Seal
- 230 mm Shaft Diameter
- 280 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 230 mm |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 280 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Lugs |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 3.825 LB |
| EAN or UPC | 85311094146 |

