- 20.87 in Inner Diameter
- 34.25 in Outer Diameter
- 10.71 in Width
- Brass Cage Material
| Rolling Element | Spherical |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 10.71 in, 272 mm |
| I.D. | 530 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Internal Clearance | C2 |
| O.D. | 870 mm |
| Outside Dia. | 870 mm |
| Relubrication Feature | With |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Multi |
| Inner Ring Width | 10.71 in, 272 mm |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Inside Dia. | 530 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Radial Internal Clearance | Group 2 (C2) |
| Row Type | 2 |
| Cage Material | Solid Machined |
| Outer Ring Width | 10.71 in, 272 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Solid Machined |
| Element Material | Bearing Steel |
| Weight | 1512.369 LB |
| EAN or UPC | 7316570030204 |

