- Radial Bearing Type
- Tapered Bore Type
- 560 mm Inside Diameter
- 920 mm Outside Diameter
- 280 mm Width
| Relubrication Feature | With |
| Radial Internal Clearance | Group 4 (C4) |
| O.D. | 920 mm |
| Rows of Balls | Multi |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Material | Steel |
| Cage Type | Solid Machined |
| I.D. | 560 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Outside Dia. | 920 mm |
| Cage Material | Solid Machined |
| Inside Dia. | 560 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Weight | 1670.882 LB |
| EAN or UPC | 7316571226057 |

