- 18.9 in Inner Diameter
- 34.25 in Outer Diameter
- 12.2 in Width
- Brass Cage Material
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 18.9 in, 480 mm |
| Rows of Balls | Multi |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Brass |
| Relubrication Feature | With |
| Rolling Element | Spherical |
| Row Type | 2 |
| Cage Type | Solid Machined |
| Bearing Type | Radial |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Inner Ring Width | 12.2 in, 310 mm |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Width | 12.2 in, 310 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Element Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 12.2 in, 310 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| O.D. | 34.25 in, 870 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 1927.499 LB |
| EAN or UPC | 7316570856644 |

