- Radial Shaft Seal
- 596.9 mm Shaft Diameter
- 648.03 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 596.9 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Housing Bore Dia. | 648.03 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 11.051 LB |
| EAN or UPC | 85311138086 |

