- 11.81 in Inner Diameter
- 18.11 in Outer Diameter
- 6.3 in Width
- Bearing Steel Cage Material
| Row Type | 2 |
| Internal Clearance | C2 |
| Precision Rating | ABEC 1 |
| Inner Ring Width | 6.3 in, 160 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Width | 6.3 in, 160 mm |
| O.D. | 18.11 in, 460 mm |
| Lubrication Hole/Groove | Hole and Groove |
| Rolling Element | Spherical |
| Outer Ring Width | 6.3 in, 160 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 11.81 in, 300 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Element Material | Bearing Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Weight | 231.617 LB |
| EAN or UPC | 7316570353358 |

