- Radial Shaft Seal
- 240 mm Shaft Diameter
- 280 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 280 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 240 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 4.015 LB |
| EAN or UPC | 85311155649 |

