- Radial Shaft Seal
- 240.004 mm Shaft Diameter
- 280.212 mm Housing Bore Diameter
- 16.002 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Housing Bore Dia. | 280.212 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 240.004 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 1.646 LB |
| EAN or UPC | 85311901512 |

