- Radial Shaft Seal
- 620.73 mm Shaft Diameter
- 671.53 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 620.73 mm |
| Housing Bore Dia. | 671.53 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 11.511 LB |
| EAN or UPC | 85311886116 |

