- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 673.1 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 673.1 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 11.531 LB |
| EAN or UPC | 85311139304 |

