- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 673.1 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Non-Split |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 673.1 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 11.531 LB |
| EAN or UPC | 85311139311 |

