- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 673.1 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 673.1 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Weight | 11.531 LB |
| EAN or UPC | 85311139359 |

