- Radial Shaft Seal
- 635 mm Shaft Diameter
- 685.8 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temp Description | w/4 Adjustable Lugs |
| Shaft Dia. | 635 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 685.8 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS3 |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 11.681 LB |
| EAN or UPC | 85311139502 |

