- Radial Shaft Seal
- 250.012 mm Shaft Diameter
- 280.212 mm Housing Bore Diameter
- 16.002 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Non-Split |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 10 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Design | Assembled Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 250.012 mm |
| Housing Bore Dia. | 280.212 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 3.825 LB |
| EAN or UPC | 85311095020 |

