- Radial Shaft Seal
- 250 mm Shaft Diameter
- 285 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Assembled Design |
| Shaft Dia. | 250 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 285 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 4.094 LB |
| EAN or UPC | 85311169332 |

