- Radial Shaft Seal
- 260 mm Shaft Diameter
- 300 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 260 mm |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 300 mm |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Weight | 2.798 LB |
| EAN or UPC | 85311176002 |

