- Radial Shaft Seal
- 260 mm Shaft Diameter
- 320 mm Housing Bore Diameter
- 25 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 320 mm |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Assembled Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 260 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 4.507 LB |
| EAN or UPC | 85311889834 |

