- Radial Shaft Seal
- 685.8 mm Shaft Diameter
- 736.93 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Housing Bore Dia. | 736.93 mm |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 685.8 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 10.722 LB |
| EAN or UPC | 85311141147 |

