- Radial Shaft Seal
- 692.15 mm Shaft Diameter
- 742.95 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Construction | HDS2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 742.95 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 692.15 mm |
| Weight | 10.802 LB |
| EAN or UPC | 85311141406 |

