- Radial Shaft Seal
- 711.2 mm Shaft Diameter
- 762 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS2 |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 711.2 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 762 mm |
| Weight | 11.282 LB |
| EAN or UPC | 85311141840 |

