- Radial Shaft Seal
- 711.2 mm Shaft Diameter
- 762 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 762 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 711.2 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Weight | 11.282 LB |
| EAN or UPC | 85311141857 |

