- Radial Shaft Seal
- 711.2 mm Shaft Diameter
- 787.4 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 711.2 mm |
| Housing Bore Dia. | 787.4 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 6.892 LB |
| EAN or UPC | 85311886178 |

