- Radial Shaft Seal
- 280 mm Shaft Diameter
- 320 mm Housing Bore Diameter
- 18 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 280 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 320 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Weight | 4.507 LB |
| EAN or UPC | 85311176019 |

