- Radial Shaft Seal
- 806.45 mm Shaft Diameter
- 857.25 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 857.25 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 806.45 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 12.572 LB |
| EAN or UPC | 85311144209 |

