- Radial Shaft Seal
- 838.2 mm Shaft Diameter
- 879.6 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 838.2 mm |
| Housing Bore Dia. | 879.6 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 15.932 LB |
| EAN or UPC | 85311145091 |

