- Radial Shaft Seal
- 889 mm Shaft Diameter
- 939.8 mm Housing Bore Diameter
- 20.62 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 939.8 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Bonded Design |
| Shaft Dia. | 889 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Weight | 19.244 LB |
| EAN or UPC | 85311146333 |

