- Radial Shaft Seal
- 910 mm Shaft Diameter
- 967.13 mm Housing Bore Diameter
- 17.86 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Molded Design |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 967.13 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 910 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Weight | 19.567 LB |
| EAN or UPC | 85311178983 |

