- Radial Shaft Seal
- 914.4 mm Shaft Diameter
- 965.2 mm Housing Bore Diameter
- 22.223 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Shaft Dia. | 914.4 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Housing Bore Dia. | 965.2 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 19.544 LB |
| EAN or UPC | 85311155724 |

