- Radial Shaft Seal
- 965.2 mm Shaft Diameter
- 1016 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Seal Design | Bonded Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 965.2 mm |
| Housing Bore Dia. | 1016 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 20.784 LB |
| EAN or UPC | 85311147958 |

