- Radial Shaft Seal
- 1079.5 mm Shaft Diameter
- 1143 mm Housing Bore Diameter
- 22.225 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 1143 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Shaft Dia. | 1079.5 mm |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Nitrile |
| Weight | 23.004 LB |
| EAN or UPC | 85311149686 |

