- Radial Shaft Seal
- 1219.2 mm Shaft Diameter
- 1270.2 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Bonded Design |
| Housing Bore Dia. | 1270.2 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Application | General Purpose |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Shaft Dia. | 1219.2 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 22.602 LB |
| EAN or UPC | 85311150781 |

